Člen sdružení

Novinky e-mailem

Přejete si, abychom vám posílali novinky e-mailem?

Ploché filtry

Ploché filtry působí, díky svým „dvourozměrným“ pórům pouze jako cedítka s možností tvorby filtračního koláče na jejich povrchu. Neuplatňuje se u nich hloubková filtrace.

Kovová sítka

Kovová sítka jsou použitelná pouze pro slitiny s nižší licí teplotou, typicky pro slitiny hliníku. Protože vměstky ve slitinách hliníku mají převážně charakter blan, je účinnost kovových mřížek poměrně dobrá. Výhodou je i velmi příznivá cena. Po ztuhnutí však ocelový filtr zůstává zatuhnutý ve vtokové soustavě, s níž se dostává jako vratný materiál zpět do tavicí pece. To může vést k nežádoucímu zvýšení obsahu železa v tavenině.

Tkaninové filtry

Tkaninové filtry jsou utkány ze žáruvzdorných tkanin do podoby zhruba stejné, jako kovová sítka. Filtry se vzájemně liší velikostí ok, profilem a tloušťkou vláken spletených do jednotlivých pramenů. Pro zlepšení filtrační účinnosti může být textilie filtru aktivována napuštěním specielní pryskyřicí. Tkaninové filtry mají nízkou tepelnou kapacitu, proto je možné v jedné formě umístit i několik filtrů na různých místech. To umožňuje např. na prvním filtru zachytit nečistoty, které do formy vstupují s tekutým kovem a na dalších filtrech odstranit drobnější vměstky, které vznikly při proudění ve vtokové soustavě. Mohou být použity také jako pomocný prostředek pro snadné urážení nálitků od vlastního tělesa odlitku.

 

 
Vyrobila Omega Design